Teolan (Teo) Tomson, ES1AO
2023. aasta sügigisel otsustasime XYL-ga kolida Nõmme PihlaKodusse (NPK), sest meie iga ja tervis nõudsid seda. Saime omale kahekohalise ~15 m2 toa teise korruse lõunapoolsele küljele, aknaga vastu ümbritsevat ~15 m kõrgust männimetsa. Olgu öeldud, et NPK on ilmselt üks parimaid omataoliste seas, aga paikneb vanaaegses, üsna kapitaalses kivihoones seinte paksusga 70...80 cm. Varusime paar kohvritäit seljariideid, aga kõik raadiokolu jäi meist Pääsküla kodusse maha. Siiski, võtsin kaasa mõned esmased tööriistad: (šveitsi) taskunoa, kruvikeeraja, montööritangid jms.
Esimene poolaasta kulus aklimatiseerumisele, aga kevadeks 2024 tuli igatsus eetritöö järgi nii suureks, et mõtlesin välja, kuidas (mingilgi määral) taas eetrisse tulla. Aparatuuri poolest oli lahenduseks vana IC706MK2, kuna see on universaalne ja võimeline tööks nii LL kui ka ULL bändidel. Miinuseks on see asjaolu, et selle CAT–ühendus arvutiga ei sobi olemasolevate pistikute tõttu ja ma kaotan FT-8 mode võime. Oluline on ka TRX eriti väike suurus, sest aknalaual on tööpinda vast 30 -40 cm võrra - vt foto 1. Toal on avar aken ~2,2X1,7 m, aga see on “euroaken”, kolmekordse pakett-klaasiga ja tihenditega ning seda ei tohi kahjustada.
Koos TRX-ga varusin kodust 6m montaažitraati toaantenni tegemiseks ja sobitus-ferriittrafo antennitraadi otsast toitmiseks. Meeles mõlkus akna ette riputatud silmusantenn (loop) 50 MHz ja kõrgematele ULL bändidele ja midagi Ez-wire antenni sarnast, kui silmuse katkestan. Välisantennist ei julgenud unistada, sest lisaks aknale endale polnud akna välislaual ühtegi kinnituspunkti traadile. Esimene kogemus plaanitud antennimajandusega oli ehmatav: kinnise silmuse puhul ma ei kuule LL-il kedagi, ka mitte “ringi” sagedusel 3670 kHz. Proovisin kätt käsivõtmetestis 08.06.24, kuid sain sidet ainulult mõne km kauguse ES1OX-ga. Lahtist tubast silmust kasutada ei tohi: kui võtmele vajutan, jooksevad hooldajad kokku, sest see käivitab “SOS” signalisatsiooni.... See raadiolainetele tundlik signalisatsioon on suurim võimalik nöök, sest takistab erinevaid LL-antenne (-sidestusvõtteid) katsetamast.
Seevastu katsetused ULL bändidel olid, arvestadaes olusid, pigem positiivsed. Esialgne plaan oli 50 MHz bändis töötada raamantenniga, aga osutus, et ULL tööks minu oludes on sobivaim (horisontaalne) veerandlaineantenn, millele lahtine 6m silmus toimib vastukaaluna. Niisiis on minu ULL-antennid vastavalt 17, 5, 50 ja 150 cm pikkused traadijupid, mis on vastu aknaklaasi paigutatud. Vastukaal on kirjaklambrite abil riputatud aknakatte (ruloo) külge ja ümbritseb antenni – vt joonis. Traadid ja detailid on ühendatud (kruvi)klemmide abil (foto 2), sest jootetöödeks mul siin võimalust ei ole. Lähiümbruse ulatuses toimib ULL-side üllatavalt hästi, aga mitte põhja suunas naaberruuduga KO29HJ. Sellele suunale jääb ette kogu maja massiivne korpus ja põhjustab suure sumbumuse. Siiski, hea tropolevi tingimustes 04.06.24 õnnestusid 144 FM sided ka Helsingiga (KP20). Hea Es levi korral 13.06.2024 ulatusid mõned 50 MHz sided ka vahemeremaadesse. Muidugi vaevaliselt – pääsesin löögile alati viimases järjekorras.... aga siiski pääsesin!
joonis
Foto 2 Välisantenni ühendus 2/10 (keerdu) ferriittrafo abil - antenni ots läheb üle kondensaatori
Välisantennile leidsin hiljem kinnituspunkti. Aknaraami allservas avastasin kaks pisikest ~5X5 mm suurust tuulutusava. Sellest avast sai pehmest rauast sidumistraadi silmuse abil teha antenniraadile vajaliku kinnituspunkti. Kui Ez-wire või selle taolist traati toita mitte vahetult, vaid jadakondensaatori kaudu, lahenes ka “SOS” signaali käivitumise probleem. Esialgu rippus 7,2 m pikkune traat (1/4l 10,1 MHz bändile) vabalt mööda välissseina alla. Selle allotsa viimine 4-5 m kaugusele vundamendist ei parandanud “antenni” viletsat tööd (nii vastuvõtul kui ka saatel, CQ kutsudes) kuigivõrd. Hiljem maandasin allotsa piksekaitse külge, meenutades horisontaalse veerandlaineantenni suhteliselt edukat tööd 1,8 MHz bändis (ES-QTC N# 68, 2021, lk 48). Paraku ka see võte ei toimi kuigi hästi. Võib olla, et viga on ka liiga kõrge m-ga (m=2000) ferriittrafos, aga mul ei olnud võtta sobivamat.
Akna vastas on 10-15 m kaugusel mets ja rohkesti antenni kinnituspunkte, aga NPK administratsioon ei anna luba antenni otsa metsa kinnitamiseks. Süüks on tuletõrje eeskiri, mis käsib maja perimeetri vaba ja (tuletõrjeautodele) ligipääsetavana hoida.
Kuulates LL pean kurvastusega märkima, et mulle sobivaid korrespondente on harva leida. Tavalist aeglasevõitu avatud tekstiga CW-tööd pole kuulda – eetris kõlavad vaid lühiraportid, sageli ilma kummagi osalise kutsungita. Eks see ole kaasaja tunnus: nimed, asukoht ja muu info on ju veebist leitav. Aga selline side on (minu meelest) igav ja mõttetu. Annab tunda ka see asjaolu, et viimase paari aasta jooksul harrastasin vaid FT8 modet, mis ka siin kuulda on, aga jääb mulle seni kättesaamatuks...