Oleme erinevate tähtpäevade karussellis – eelmisel aastal (2023) tähistasime meie suviste kokkutulekute 60. juubelit ning talviste seminaride, st talvepäevade 25. toimumist. Tänavu (2024) augustis aga möödus sajand päevast, mil Pärnu koolipoisid panid aluse meie harrastusele! Tõsi, teadaolevalt veel mitte kahepoolse sidega, mille pidamise aeg ja koht ongi jäänud saladuseks, aga ikkagi – aparaadid valmisid ning sellest ajast loeme, et Eesti sai raadioamatööride maaks. Kulus veel kümnend ning raadioamatöörid organiseerusid üleriigilisse ühendusse – 1. märtsil 1935. a registreeriti Eesti Raadioamatööride Ühing vabariigi siseministeeriumis. Seega – algaval aastal on meil põhjust tähistada ERAÜ 90. juubelit!
Sajandile tagasi vaadates peab tundma nii rõõmu ja uhkust mitmete saavutuste üle, aga paraku ka kurbust ja südamevalu, sest me oleme ju osa „suurest ajaloost“, mis meile just liiga sageli pole armuline olnud. Vaid väike osa enne ilmasõda pildil olnud amatööridest jäi harrastuse juurde kas siin või sealpool piiri – hulk noori mehi jäi aga lihtsalt ajaloo „hammasrataste“ vahele ning maksis tihti selle eest ka oma eluga. Tasapisi tõusis aga meie hobi taas jalule ning mitu põlvkonda amatööre kasvas üles tollase ALMAVÜ „rammusa ideoloogilise väetise“ najal. Õnneks oli loosungite taga ka veidi asjalikku sisu, ka asjalikke ametnikke, mille tulemusena sai harrastus siiski areneda. Vähetähtis polnud kindlasti ka meie hobi selle aja liidrite oskuslik diplomaatia erinevates „võimukoridorides“.
Uus Eesti Vabariik tõi muidugi ka meile palju muutusi, esialgu ka olulisi tagasilööke, aga täna, alustades uut sajandit ning peagi ka ühingu uut aastakümmet, saame öelda, et vaade tulevikku on pigem positiivne - meil on organisatsioonina kindel jalgealune, lisandub uusi huvilisi (see pilt oli vahepeal üksjagu kehvem) ja ka tehnilises plaanis viimastel aastatel toimunud arengud annavad tunnistust hobi uuest hingamisest. Meie probleemid on aga sarnased muu maailmaga – kuidas köita noori (mis neid üldse pikemalt köidaks, hi!?), leida uusi tegijaid ja panustajaid nt ühingu tasandil, toetada tehnikaalast haridust ja haritust, olla pildil ja olemas nt meedias ja sots-meedias jne. Kõigele paneb veel oma pitseri jätkuv sõda, mis on jaganud maailma teatud mõttes leerideks ja mõjutab nt otseselt rahvusvahelist amatööride võistlussporti.
Aga lõppeva aasta augustis tutvustasime ennast maailmale erikutsungiga ES1924TE, valmis tore koduleht (tnx ES3VI!), meil oli diplom ja QSL-kaart, lisaks andsime Eesti Posti kaudu välja ka „Eesti raadioamatörism 100“ erikujundusega postmargid. Loodetavasti jäi sellest kultuurilukku ka väike jälg. Ühiselt võiksime aga pingutada selle nimel, et uue sajandi möödudes ei peaks tuleviku koolipoisid küsima, et „mis asi see kunagine imelik harrastus – raadioamatörism – õigupoolest oli?“
Ka uude, 2025. aastasse läheme seekord veidi teisiti - valminud on uus ES-QTC veebikeskkond (tnx ES4AW!), mis asendab senist staatilist, pdf-kujul loodud QTC-d, pakkudes uusi võimalusi meie materjalide esitamiseks. Siia saab juurde lisada videosid, linkida galeriisid jne. Samuti on nüüd lihtne leida asju juba teemade lõikes üles, ei pea läbi lappama erinevaid numbreid ja sealt otsima soovitud artiklit. Eks alguses on natuke õppimist ja kohmakust muidugi ka (ning tööd tuleb siin veel teha omajagu), aga usutavasti oleme arenguvõimelised ja peagi ei kujutaks QTC-d enam teistmoodi ehk ettegi. Ega sajand tagasi ka koolipoistel kõik kohe ju õnnestunud...
Jõulud 2024
Arvo Pihl, ES2MC
ERAÜ juhatuse esimees