Laupäeval, 14-ndal jõulukuu päeval kogunesid Raplamaa raadioamatöörid Rapla kesklinnas asuvas õdusas pubis, mille nimigi Meie Pubi. Aasta lõpus kokku saamiste traditsioon sai alguse 1996 aastal Järvakandist. Tänavune koosviibimine oli juba 27-s. Vaid pandeemia aastad 2020 - 2021 katkestasid ajutiselt ürituse järjepidevuse.
Tänavu kogunes kolmteist ES3 kutsungi omajat. Mõnedel neist lisaks veel teinegi kutsung muust piirkonnast (ES2, ES8). Veteranidest, kes 1996 traditsioonile alguse panid, olid kohal kaks: BQ ja KI. Esmakordselt raplakate kokkutulekute ajaloos oli esindatud ka õrnem sugu - Joselyn Renee, ES3KYR.
Kui seltskond oli laua taga istet võtnud algas tutvumise voor. Liitusid ju tänavu meie traditsiooniga lausa neli uut persooni: Joselyn Renee (ES3KYR), Mati (ES3TAL), Rein (ES3LR) ja Olev (ES3KYZ). Eksootilisem neist kahtlemata Joselyn. See veetlev noor daam asus Raplamaale USA-st, omas sealgi amatööri litsentsi ja on nüüd Olevi abikaasa. Aegade jooksul on küll ka varasemalt olnud kutsung mõnel raplakast naishingel, aga selle omamisega amatörismusega tegelemised kahjuks piirdunudki.
Elevust seltskonnas tekitas uue tulija, Mati majapidamise kirjeldus. Mees elab keset metsa kuhu riigi elektriliinid ei ulatu. Vajamineva energia toodab ta päikesepaneelidega. Päikesevaestel aastaaegadel tõmbab aga käima elektrigeneraatori. Aasta keskmisena kuluvat viimase kütusele 100 eurot kuus. Igapäevaselt tegeleb Mati elektritööde ja võrguettevõtetele teenuste osutamisega oma kõrgepingelaboriga. Ega asjata ütle vanasõna, et kingsepal pole kingi jalga panna. Olev aga on IT-valdkonna spets. Oma esimese kutsungi sai ta abikaasa õhutusel (!) alles neil päevil. Leiba teenib programmeerimisega. Rein seevastu on juba staažikas raadioamatöör, varasemalt tuntud ES2 kutsungi alt. Raplakaid kohapeale kaema otsustas aga alles nüüd tulla. Bändil on Rein CW-mees. Morse sai hästi käppa omal ajal laevaradisti ametis.
Tutvustusringiga ühele poole saanud suundus seltskond ninaesist tellima. Amatööride soovid täideti pubi näitsikute poolt operatiivselt. Kes rooli ei pidanud minema võis omale lubada ka mõne jõuluõlle degusteerimist. Allakirjutanul lahutas Rapla QTH-d pubist vaid mõnisada meetrit ja seetõttu võttis ta ette ühe Vana Villemi uudistoote hindamise. Seafilee juurde sobisid üllatuslikult mõnusalt ploomid. Igaüks leidis pubi rikkalikust menüüst meelepärase. Kes valis verivorstid, kes grillliha, kes forelli.
Varasematel aastatel organiseerisid raplakad oma kokkusaamiste paiga ja söögid/joogid eraviisiliselt. Selleks lepiti kokku mõne hea mainega kokaga, leiti ruumid, tehti ettemakse ja saadi seejärel omaette olla hiliste õhtutundideni. Kunagi tundus üldse aega kõigeks rohkem jaguma. Nüüdne elutempo ise organiseerimiseks enam aega ei jäta. Lihtsalt kõne mõnda sobivasse söögipaika, laua broneerimine soovitud ajaks, pluss umbkaudne oletus tulijate hulga kohta. Seejärel jääb üle üksnes muretult õigel ajal platsis olla.
Heldimusega aga meenuvad need ammused ajad, kui kogunenud seltskond tegi esmalt kaubanduse ühiskülastuse. Poest varuti ise verivorstid ja muu tarviline ning suunduti kas kellegi koju või tööpaika edasi tegutsema. Peale poekraami oli alati kellelgi kaasas veel midagi oma kodust. Oli see siis ise hapendatud kapsas (ES3RBU), naisukese valmistatud kringel (ES3GX) või omaküpsetatud leivapäts (ES3KI) . Järgnev grillimine-vaaritamine oli sageli veel suurem elamus kui lõpuks kogu selle ilu ära söömine. Kas tulevad veel kunagi need romantilised ajad tagasi - kahtlane. Nüüdsel ajal soojendame poest toodud konservante täis valmistoite. Jaksu midagi tervislikumat ise kokku vaaritada on harva. Laste toiduks on krõpsud. Võõras aias õunaraksus enam ei käida - krõpsud olevat maitsvamad!
Kui kokkutulekulistel kõhud mõnusalt täis ja keeled kastetud, asuti imetlema osalejate poolt kaasa toodud amatörismuse vidinaid. Suurim valik eksponaate oli kaasas Kuidol (ES8AT). Temal tuli selgitusi anda oma nelja erineva aparaatuse kohta. Põnevust ja küsimusi talle jagus. Vaatame meiegi siis Kuidol kaasas olnut (vt ülal foto). Alumine vasakpoolne on Android TV box baasil valmistatud miniserver. Ülemine vasakpoolne aga 0,4W 70cm käsivasa, mis mõeldud otse arvutiga ühendamiseks. Arvuti näeb teda nagu helikaarti. Mis viimasesse antakse, see vasasse ka läheb. See vasa on EchoLink kaasaegsem versioon. Temas on kõik vajalik koos: jaam, jaama juhtimine, toide - piisab vaid ühest USB juhtmest vasa arvutiga ühendamiseks. Arvutiks aga sobib ka eelmainitud TV box. Parempoolne ülemine, ventilaatoriga karbike sisaldab üsna võimekat arvutit ja raadiot. Ta on võimeline samaaegselt jälgima kogu eetrit vahemikus 0… 30 MHz. Omab seejures ka veebiliidest, mis võimaldab teenindada üheaegselt 13 kasutajat. Antenn külge, ots internetti ja võibki kogu Eesti pikk-, kesk- ja lühillaine peal toimuvat jälgida brauseri kaudu kasvõi Austraaliast! Taolised karbikesed on ilmselt Awacs lennukitelt juba osa tööd ära võtnud. Alumine parempoolne karbike on SDR raadio, mis läbi USB 3.0 arvutiga ühendatult võimaldab eetrit jälgida 2 GHz-ni.
”Jõulud Raplas” kokkutulek möödus asjalikus õhkkonnas. Valitsuse kirumiseks aega ei jäänudki. Aasta pärast jälle!
Avafotol on ES3 osalejad, vasakult päripäeva: AST, AT, EA, MAR, BQ, LR, BM, TAL, KYZ, KYR, ART, TAP, pildistas KI.
Muljetas,
Meelis Allika, ES3KI