Juubelihõnguline talvine seminar pöördus tagasi oma „lätte“ juurde – just Tallinna Polütehnikumis toimus ju ka esimene ERAÜ Talvepäev (jaanuaris 1999) ning peale koroona aja pause oli seekord rõõm taas ka füüsiliselt pika ajalooga talvisel üritusel kokku saada.
Vahepeal on arenenud nii üritus ise, selle läbiviimise tehnika kui ka meid võõrustanud Polütehnikum. Juba aastaid teeme ju lausa „kohustusliku lisana“ ülekannet ka veebis, mis võimaldab osasaajate arvu vähemalt kahekordistada (seekord nt oli saalis 67 inimest ja veebi vahendusel jälgijaid üle 80!), ent esmakordselt oli peale ES3VI ja ES4RAO tiimi kaasatud ka TPT meediaosakond oma tehnika ning vahenditega. Saalis oli ka tagapool nt täiendav suur telekas ettekande pildiga, usutavasti ei saa ürituse jälgitavusele küll midagi ette heita!
Tegelikult algas päev juba kl 9 koos video(otse-)ülekandega 80m ringi pidamisest, mis läks eetrisse TPT klubijaamast ES1XQ. Seega said huvilised kuulata meie infobülletääni nt 80m lainealal ning samal ajal vaadata elavat pilti interneti vahendusel. Vahva! Siis väike hommikukohv ja pirukad ning seminar ise algas kell 10 maja (TPT) esindaja, Kaupo Nõlvaku ettekandega Polütehnikumi tänasest päevast – mida õpetatakse, kuhu on kool oma arengus jõudnud, millsed on edusammud, aga ka mured jne. Järgnes Veiko, ES3BH tutvustus oma remote jaama lahendusest Kirnas – mis tehnikat, tarkvara ja kontrollereid kasutab, kuidas on jaama ülesehitus praktiliselt läbi viidud ning millele üldse tuleks remote tööd kavandades tähelepanu pöörata. Selge on see, et linnameestele on remote vaata et ainuke võimalus lühilainetel üldse midagi tõsisemat korda saata ja ajas see tendents ainult süveneb.
Kuna tehnika ja tarkvara ka arenevad pidevalt, siis see teema võib ilmselt aktuaalsena laual olla pea igal aastal, hi!
Allakirjutanu andis koos Mardiga, ES5KC praktilisi näpunäiteid N1MM-i ja digiside programmi WSJT-X koos kasutamiseks just ULL karikavõistluste etappe silmas pidades. Kuidas neid koos tööle panna, millised on põhilised seadistused, hilisem logi vormistamine jne. On ju NAC-s digi teinud võimsat võidukäiku (meeldib see või mitte, ei omagi siin tähtsust) ja ilma digi poolel osalemiseta on juba keeruline pretendeerida headele tulemustele. Rõõm on siiski nentida, et ka üha rohkem ES amatööre on leidnud ULL-il tee digisideni ning paljudki neist ilmselt ilma digita selliseid kaug-sidesid üldse ei teekski.
Põhjaliku ning põneva ettekande „looduses sidepidamisest“ ja sellele eelnevatest valikutest ning planeerimistest tegi Henri, ES2UNX. Alguses tuletati meile meelde põhitõed eetrist, antennidest, müradest jm mõõdetavatest suurustest ning selle baasilt juba vaadati valikuid, et kui minna välja loodusesse, siis millega ja kuhu. Ja edasi järgnes hulgaliselt praktilisi kogemusi ning ülevaade Henri poolt tegelikult ettevõetud üritustest, kus ta auto, telgi ning (valdavalt) QRP aparatuuriga oli käinud – pea üle terve Eestimaa! See võiks anda innustust ka teistele, et vahvalt ühildada looduses käimine ja amatörism (ja mitte ainult suvel!) ning ehk saame selle kaudu tuua ka uusi tegijaid meie hobi juurde.
Meie välislektorite ridu täiendas seekord Alex, UT5UY, kes andis ülevaate veel enne koroonaaega toimunud rahvusvahelisest ekspeditsioonist Tokelau saartele 2019. a. oktoobris kutsungiga ZK3A. Kauge kant meie jaoks ja ega levi sellel ajal just liiga head polnud – sellest annab tunnistust ka sidede koguarv (ca 52 tuhat), millest Euroopa osaks jäi vaid 19%... Kuna FT8 oli siis veel pigem tagasihoidlikus arengufaasis (kokku tehti sellel tööliigil vaid ca 12 tuhat sidet), prevaleeris CW rohkem kui 56%-ga sidede üldarvust. Alex pidas oma ettekande inglise keeles ning ei olnud ka tavavestluses nõus üle minema vene keelele – kahjuks on see tänane reaalsus...
Järgnevalt rääkis Enn, ES1OV meile Nõmme Huvikooli klubijaama ES1N SAT-side kogemustest ja selle jaama arendamisest just seda valdkonda silmas pidades. Ettekanne sisaldas ka juhiseid SAT-sidega alustamiseks ning näpunäiteid igapäevaseks tööks. Põnev valdkond, mida just liiga paljud Eestis ei viljele – kindlasti võiks siin tegijaid olla rohkem, eriti arvestades, et lühilaineid linnatingimustes kasutada on paras väljakutse...
Päeva lõpetasid noored ettekandjad – Mari, ES5MJR ja Peeter, ES2PRM, kes jagasid oma muljeid 2022. a augustis Horvaatias toimunud YOTA 2022 suvelaagrist. Kolmanda tiimiliikmena oli kaasas veel Eerik, ES2ADO. Kõlama jäi, et niisugused üritused annavad suuresti noortele motivatsiooni olla amatööride kogukonnas ja kuuluvustunnet, et oled osa sellest põnevast maailmast. Omaette nokitsemine võib ju ka tore olla, aga noortega ühiselt midagi ette võtta ja hobi kaudu uusi sõpru leida – see annab meie hobitegevusele täiendava mõõtme, mis on selles eas palju tähtsamgi kui mingi järjekordne äge tehnikavidin su laual...
Täname Polütehnikumi eeskujuliku baasi ja vahendite eest meie talveürituse läbiviimisel ning toitlustajaid, et lõuna ajal ka kõik soovijad kõhud kenasti täis said! Ettekannete failid on saadaval kodulehel „Ürituste“ rubriigis, videoülekande faili/faile kahjuks pole seni nende hulka tekkinud, ehk see ka kunagi juhtub... hi!
Uus talvepäev on peagi ukse ees – loodame, et veerand sajandit püsinud traditsioon saab väärikalt jätkuda veel palju aastaid!
Muljetas Arvo, ES2MC